Šampony s kyselinou salicylovou jako prevence vypadávání vlasů?

Kyselina salicylová se zvykne používat na různé zdravotní problémy, od akné po lupy. Je to přísada běžně se nacházející v šampon, kondicionér a jiných produktech na vlasy.

Kyselina salicylová je vlastně jedna z důležitých přísad proti lupům a vypadávání vlasů. Nachází se v šamponech blokujících DHT.

Kyselina salicylová působí různorodě na pleť i vlasové folikuly. Může zabránit hromadění mazu, zmírňuje riziko vzniku akné na obličeji a na vlasové pokožce. Také prokazatelně dokáže zmírnit tvorbu lupů, udržuje vlasovou pokožku čistou, bez odumřelé, šupinaté kůže.

Jak ale kyselina salicylová působí na pokožku a vlasové folikuly? Co vlastně dělá a jak funguje?

Co je kyselina salicylová?

Kyselina salicylová je široce používaná přísada, která se používá jako léčba všeho od bradavic, mozolů a zrohovatělé kůže až po lupy, akné, dermatofytózu a množství jiných onemocnění kůže.

Přirozeně se nachází v některých potravinách jako jsou vlašské ořechy, arašídy a ostružiny. Kyselina salicylová byla původně získávána z kůry vrby bílé (Salix alba).

Kyselina salicylová bezpečně a účinně sloupne epidermu, tedy vnější vrstvu kůže. Jemně odstraní vrchní vrstvu kůže, přitom brání podráždění pokožky, časem se tedy nevyvinou pupínky, houbové infekce ani lupy.

Kyselina salicylová je bezpečná a běžně využívána, patří k důležitým účinným látkám v medicíně.

Jak působí kyselina salicylová?

Pokud se použije lokálně v šamponu, sloupne kyselina salicylová vrchní vrstvu epidermy, takže se pak odumřelá pokožka smyje při šamponování a použití kondicionéru.

Pokud se odumřelá kůže na vlasové pokožce hromadí, zhoršují se téměř všechny problémy – od lupů po nepříjemnou svědivou pokožku. Kyselinu salicylovou lze považovat za nástroj na uvolnění odumřelé, podrážděné pokožky, čímž usnadňuje její smytí.

Jedinečná chemická struktura kyseliny salicylové z ní činí jednu z nejúčinnějších látek, která proniká do vlasové pokožky o čistí ji.

Na rozdíl od většiny přísad v šamponech se kyselina salicylová dostane do vlasové pokožky a čistí póry, slouží jako prevence hromadění mazu, takže pomáhá uvolňovat vlasové folikuly. Znamená to zdravější růst vlasů a méně problémů s pokožkou jako je seboroická dermatitida či lupy.

Pokud si tedy všimnete lupy nebo vás svědí hlava kvůli suché pokožce, je vhodné zvážit kyselinu salicylovou jako součást péče o pokožku.

Kyselina salicylová a vypadávání vlasů

Kyselina salicylová se sice nespojuje přímo se zmírněním vypadávání vlasů, může hrát potenciální úlohu jako pomůcka pro zachování zdravých vlasů.

Je to proto, že je potřebná k smytí nadměrného mazu (sébum), což jsou mazové, mastné látky, ve kterých se může nacházet dihydrotestosteron (DHT), klíčový androgenní hormon zodpovědný za vypadávání vlasů u mužů.

Neexistují sice přesvědčivé vědecké důkazy o tom, že nadměrné množství DHT v maze může přispět k mužské plešatosti. Ale smytí olejů je ideální pro udržení zdravé vlasové pokožky bez akné, či podráždění.

Jinak řečeno, měla by být kyselina salicylová považována za zázračný lék na plešatost? Ne, přestože nabízí množství ověřených benefitů pro vlasovou pokožku a zdraví vlasů, má potenciál snížit hladiny DHT na vlasové pokožce, čímž zachovává kůži svěží, čistou a bez nadměrného množství lupů a mazu.

Nakolik účinná je kyseliny salicylová?

Několik vědeckých výzkumů bylo zaměřených na potvrzení nebo vyvrácení potenciálu kyseliny salicylové při ošetřování vlasů. V jednom z nich bylo zjištěno, že výrazně zlepšuje seboroickou dermatitidu a snižuje množství lupů na vlasové pokožce. Lidé léčení šamponem s kyselinou salicylovou měly výraznější zlepšení při svědění způsobeném seboroickou dermatitidou.

Jiná studie prokázala výrazné zlepšení při používání kyseliny salicylové na zarudnutí, svědění, diskomfort a suchost způsobenou seboroickou dermatitidou.

Lze tedy potvrdit, že kyselina salicylová je velmi dobrá na ošetření lupů a příznaků seboroické dermatitidy na kůži. Může pomáhat při léčbě seboroické dermatitidy, neexistují však o tom přesné důkazy.

Je kyselina salicylová bezpečná?

Kyselina salicylová je považována převážně za bezpečnou a účinnou složku při léčbě suché pokožky a problémů vlasové pokožky jako jsou lupy či seboroická dermatitida. Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem je podráždění kůže, jde přitom o velmi vzácný a obvykle velmi mírný problém.

Kyselina salicylová se většinou používá v relativně malých množstvích, pokud jde o zdraví vlasů a šampony na prevenci lupů. Takové šampony lze používat tak často jako běžné šampony. Z vlasové pokožky smyjete nadměrný maz a odstraníte z ní nečistoty, takže bude v optimální kondici.