5 věcí, které jste o vypadávání vlasů nevěděli

Mnozí lidé považují své vlasy za svou pýchu, utrácejí na jejich úpravu a péči velké peníze. Nelze se proto divit, že se pak dostávají do stresu, pokud se jim nedaří upravit vlasy tak jak si představují. Nebo se kvalita vlasů výrazně zhorší. Na rozdíl od člověka samotného má lidské tělo na vlasy zcela opačný názor – vlasy a jejich správné fungování nejsou životně důležité, takže v pořadníku na přísun živin jsou na posledních místech. Proto je třeba dbát na několik věci, které ovlivňují vlasy a následné vypadávání vlasů i samotný růst vlasů.

1) Sezónní vypadávání vlasů existuje

Ve většině případů je výrazné padání vlasů způsobené dědičností, kožními onemocněními či nevhodnou péčí o vlasy. Existuje však také fenomén známý jako sezónní vypadávání vlasů. Odborná veřejnost si není úplně jistá, proč se tak děje. Výsledky některých testů naznačují, že vypadávání vlasů, ke kterému dochází pouze v určitých ročních obdobích, je způsobeno abnormálními hladinami melatoninu a prolaktinu. Tyto abnormality vyvolávají změny v růstovém cyklu vlasů, většinou se prodlouží fáze telogénu. To je období, ve kterém folikuly uvolňují vlasy a na 3 měsíce utlumí aktivitu. Následně začíná cyklus růstu vlasu v daném folikulu znovu. Vylučování melatoninu a prolaktinu bývá ovlivněno změnami intenzity slunečních paprsků. A to ovlivňuje folikuly, prodlužuje se fáze telogénu. Trvá pak déle než průměrné 3 měsíce.

2) To co sníte ovlivňuje i vlasy

Neustále se zdůrazňuje význam zdravého a vyváženého stravování a jeho vliv na celkové zdraví. A platí to i pro vlasy – stravováním můžete vlasy podpořit, ale rovněž vypadávání vlasů ještě více urychlit. Vlasy přirozeně potřebují množství proteinů, jsou tvořeny proteinem keratin. Stravování s vysokým obsahem proteinů dokáže skutečně zlepšit stav vlasů. Budou lesklejší a nebudou natolik náchylné na lámání a vypadávání kvůli oslabení struktury samotného vlasu. Proto je třeba při spuštění padání vlasů jako první zvýšit příjem proteinů, a to ve formě ryb, vajec a masa. Dbát třeba i na příjem vitaminů a minerálů. Potraviny bohaté na vitaminy A, B, C, D a E, také na magnézium, selen, měď, železo a zinek jsou nejlepší volbou. Nedostatek vitamínů a minerálů mívá totiž za následek vypadávání vlasů, řídnutí a ztenčování tloušťky samotného vlasu či zhoršení kvality a zpomalení růstu vlasů.

3) Škrábáním si vlasovou pokožku poškozujete, masáž však růst vlasů zlepšuje

Škrábání hlavy může způsobit škody na vlasové pokožce, škodí i vlasům. Platí to hlavně u lidí, kteří mají dlouhé nehty a neustále se škrábou. Škrábáním si poškozujete vlasové folikuly, to může vést k padání vlasů, dokonce ke zhoršování kvality vlasů právě kvůli poškození folikulů.

Na druhou stranu, masáž vlasové pokožky zlepšuje přísun krve a posiluje vlasy. Pravidelné mytí vlasů a udržování je v čistotě je velmi důležité pro zdraví a prevenci svědění na hlavě. Stačí jemná masáž při mytí vlasů. Dopřát si můžete také masáž vlasové pokožky olejem (například ricinovým). Na masáž můžete použít i vlasové aktivátory Spectral DNC-N nebo Spectral CSF.

4) Geny a hormonální nerovnováha, to jsou nejčastější příčiny vypadávání vlasů

Přestože se za vypadáváním vlasů skrývá množství různých příčin, nejčastějšími jsou geny a hormony. Pokud jde o mužské vypadávání vlasů, je nejčastěji dané geneticky. Pokud je v rodině holá hlava u mužů běžná, je velká pravděpodobnost, že i dotyčný bude plešatý. U žen je zase vypadávání vlasů spouštěné hlavně kvůli hormonálním výkyvům. Řídnutí vlasů se týká převážně žen po menopauze, nebo žen po porodu. Tehdy v těle dochází k prudkým změnám hladin hormonů. Ženské vypadávání vlasů se týká i žen s vyššími hladinami testosteronu a žen se syndromem polycystických vaječníků.

5) Vypadávání vlasů a řídnutí vlasů lze zmírnit správnou péčí o vlasy, důležitá je i prevence

Při mnohých problémech s vypadáváním vlasů musí člověk vyhledat pomoc lékaře, protože je třeba léčit základní příčinu padání vlasů či vyrovnat hladiny hormonů. Ale někdy je příčinou padání vlasů nesprávná péče o vlasy. To, co s vlasy denně děláte a co na ně dáváte, bývá častokrát rozhodujícím mezníkem padání či nepadání vlasů. Vlasům například škodí mytí horkou vodou, doporučuje se pouze voda vlažná. Dopad na kvalitu vlasů a stav vlasové pokožky má i typ šamponu. Jemné a přírodní šampony jsou nejlepší, zachovávají totiž na hlavě neutrální pH.

Pokud se vás vypadávání vlasů už týká, mohou ty správné šampony proti vypadávání vlasů situaci výrazně zlepšit. Jedním z nejlepších šamponů proti vypadávání vlasů na trhu je v současnosti šampon Revita. Je výjimečný i tím, že neobsahuje žádné ftaláty, žádný sulfát sodný, žádné silné chemické přísady a je bez parabenů. Osvědčil se jako velmi účinný prostředek při stimulaci růstu vlasů. Zároveň dokáže bojovat proti příznakům stárnutí a stresu na vlasech. Pomáhá ženám i mužům. Je úspěšným prostředkem na slabé, tenké a řídnoucí vlasy.