Může šampon s ketokonazolem pomoci proti vypadávání vlasů?

Ketokonazol je antimykotický lék, který se používá k léčbě problémů kůže a nehtů, jako například kandidózy, dermatofytózy a seboroické dermatitidy.

Je to také běžná přísada v mnoha šamponech proti vypadávání vlasů a látka, která je při vypadávání vlasů doporučená. Obsahuje ho i šampon Revita. Prostě patří do balíčku pro prevenci vypadávání vlasů.

Ketokonazol souvisí se zlepšením v růstu vlasů, je proto jednoznačně dobré používat ho při léčbě mužského vzorového plešatění. Snadno se aplikuje, stačí umýt si jím hlavu jedenkrát týdně.

Jak ale ketokonazol přesně působí, jak dokáže zabránit vypadávání vlasů a podpořit růst vlasů?

Dokáže ketokonazol zastavit vypadávání vlasů?

Přestože neexistuje tolik vědeckých údajů o ketokonazolu a vypadávání vlasů jako o minoxidilu a finasteridě, většina studií věnovaných ketokonazolu a plešatosti ukazuje, že může být účinný při zlepšení růstu vlasů.

Podle jednoho výzkumu, při němž vědci porovnávali účinky ketokonazolu a minoxidilu na růst vlasů, došlo při užívání šamponu s 2% ketokonazolem ke zvětšení folikulů nacházejících se v anagénové fázi v podobném poměru jako při použití minoxidilu ve spreji.

Pravidelné používání ketokonazolu navíc výrazně stimuluje rychlost růstu vlasů. A to dokonce i ve vlasových folikulech, které nebývají ovlivněny plešatěním (myslí se tím například vlasové folikuly imunní vůči DHT, nacházející se na zádech hlavy).

Momentálně sice není k dispozici dostatek údajů na to, aby se dalo nezvratně dokázat, že ketokonazol brání plešatosti nebo skutečně spouští opětovný růst vlasů. Přesto dosavadní měřitelné výsledky potvrzují při používání šampónu s ketokonazolem zlepšení růstu vlasů.

Jak pomáhá ketokonazol zastavit vypadávání vlasů?

Přestože vědecké testy ukazují, že ketokonazol růst vlasů stimuluje, jsou méně výpovědné v tom, jak a proč se tak děje.

Mužské vzorové plešatění je způsobeno dihydrotestosteronem (DHT), což je androgen ovlivňující vlasové folikuly u mužů, kteří mají navíc genetickou predispozici na plešatění. Časem může DHT způsobit miniaturizaci vlasových folikulů a postupně zastavit tvorbu nových vlasů.

Léky jako finasterid brání vzniku DHT, čímž blokují poškozování vlasových folikulů kvůli DHT. A ketokonazol dokáže ovlivnit hormony stejně jako zmíněný finasterid či podobně účinkující léky proti vypadávání vlasů.

Vědci vyslovili hypotézu, že ketokonazol může přerušit tvorbu DHT, případně inhibovat DHT a zpomalit vypadávání vlasů. Ketokonazol může být potenciálně použit jako doplněk k finasteridu pro zachování vlasů.

Je však důležité upozornit, že jde pouze o hypotézu. Prozatím nejsou k dispozici přesvědčivé studie, které by prokázaly jakýkoliv měřitelný účinek ketokonazolu na DHT. Ačkoli faktem zůstává, že má určité pozitivní účinky na růst vlasů.

Šampon s ketokonazolem slouží i jako prevence tvorby lupů

Jelikož ketokonazol léčí seboroickou dermatitidu, používá se jako přísada do šamponů proti lupům. Znamená to, že můžete zvažovat přidání šamponu s ketokonazolem do péče o vlasy, pokud jste si všimli padání lupů – na krku i na ramenou.

Ketokonazol není účinný proti všem formám lupů, takže budete zkoumat různé možnosti, pokud máte tvrdošíjné lupy, kterých se nemůžete zbavit.

Každopádně je lokální aplikace ketokonazolu účinnější a mnohem vhodnější pro dlouhodobou léčbu než jeho perorální užívání.

Měli byste používat šampony s ketokonazolem jako je například Revita nebo Nizoral?

Ketokonazol může být efektivní při vytvoření vhodného prostředí pro růst vlasů. Pokud se rozhodnete přidat šampon s ketokonazolem jako prevenci vypadávání vlasů, doporučuje se jeho použití jedenkrát týdně. Zbytek týdne můžete používat jemnější šampon určený k blokování DHT.

Je důležité nezapomínat, že ketokonazol není natolik silný, aby sám zastavil vypadávání vlasů. Obraťte se na lékaře a prokonzultujte s ním, jak zabránit dalšímu vypadávání vlasů a pomoci zachovat vlasy, tou správnou kombinací prostředků a léků proti padání vlasů.

Zdroje:

  • CARR, M. M. and PRYCE D. M., 1987. Treatment of seborrhoeic dermatitis with ketoconazole: I. Response of seborrhoeic dermatitis of the scalp to topical ketoconazole. The British Journal of Dermatology [online]. February, 116 (2), 213-216 [cit. 27.11.2018]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2950914
  • https://www.forhims.com