Přípravky na růst vlasů – jsou účinné?

Ještě několik let dozadu znamenala léčba vypadávání vlasů a zlepšení růstu vlasů objednávání speciálních hřebenů, olejů či mastiček z katalogů. Dnes je jednoduché a velmi snadné, najít celou řadu produktů zaměřených na zlepšení vlasové linie, zahuštění řídnoucích oblastí a podporu růstu vlasů.

Otázka však zůstává stále stejná. Fungují vůbec některé z těchto produktů proti vypadávání vlasů a na podporu růstu vlasů?

Tak jako v jiných oblastech průmyslu a obchodu, i v rámci prevence vypadávání vlasů lze získat spolehlivé, osvědčené produkty, které jsou skutečnou prevencí padání vlasů a slouží ke zlepšení růstu vlasů. Samozřejmě je však dostupné také nepočítaně různých olejíčků, neosvědčených forem ošetření a produktů, které ani nejsou hodné vynaložených peněz a námahy.

Níže jsou uvedeny nejpopulárnější produkty pro prevenci vypadávání vlasů a podporu růstu vlasů. Také posouzení, zda jde o účinné ošetření, které stojí za vyzkoušení nebo něco, čemu je třeba raději vyhnout.

Finasterid

Finasterid je lék na předpis. Brání vypadávání vlasů tím, že blokuje DHT, což je mužský hormon, který zmenšuje vlasové folikuly a zastavuje růst nových vlasů.

Finasterid se začal používat na vypadávání vlasů v 90-tých letech. Předtím se několik let používal k léčbě benigní hyperplazie prostaty. Prodával se pod obchodním jménem Propecia.

Finasterid brání v padání vlasů tím, že brání testosteronu v přeměně na DHT. Takto pomáhá zachovat vlasy, které už rostou. Někteří muži mají pocit, že jim začínají znovu růst některé ze “ztracených” vlasů, finasterid však takový účinek negarantuje.

Na rozdíl od některých jiných produktů proti vypadávání vlasů, finasterid účinkuje velmi dobře. Při denním užívání se mohou snížit hladiny DHT až o 70%. To je dost na to, aby se zastavilo nebo alespoň zpomalilo mužské vzorové vypadávání vlasů.

Pokud vám ubývají vlasy nad čelem či řídnou po celé hlavě, patří finasterid většinou k první volbě léčby tohoto problému.

Další blokátory DHT

Mezi volně prodejné a přitom také účinné DHT blokátory patří i produkty s obsahem saw palmetta. Vliv DHT a svědění hlavy snižuje i látka ketokonazol, která je zastoupena například v šamponu Revita.

Minoxidil

Minoxidil dostat v sprejové, pěnové nebo tekuté formě. Všechny se nanášejí přímo na vlasovou pokožku. Na rozdíl od finasteridu, který zastavuje vypadávání vlasů blokováním tvorby DHT, minoxidil je látka na podporu růstu vlasů. Vytváří ideální podmínky pro růst vlasů na vlasové pokožce.

Pokud vám řídnou a ztenčují se jednotlivé vlasy, dokáže jejich opětovným zpevněním vytvořit výrazný vizuální rozdíl.

Minoxidil neblokuje DHT, nepovažuje se proto za dlouhodobou prevenci mužského vzorového plešatění. Finasterid je jakýmsi štítem proti vypadávání vlasů, minoxidil zase hnojivem pro stávající vlasy.

Účinek minoxidilu je stejně vědecky ověřen. Jde tedy o další z významných produktů proti vypadávání vlasů.

Saw palmetto

Saw palmetto patří mezi nejpopulárnější přísady doplňků pro prevenci vypadávání vlasů. Jde také o jednu z mála přísad v doplňcích stravy, která má prokazatelný vliv na snižování hladin DHT.

Ve studiích a testech srovnávajících saw palmetto a finasterid bylo prokázáno, že má saw palmetto měřitelný vliv na hladiny DHT v prostatě. Účinek sice není natolik silný jako při finasteridu, ale při pravidelném užívání saw palmetta potenciálně dokáže snížit množství testosteronu, který se transformuje na DHT.

Znamená to ale, že můžete nahradit finasterid výživovým doplňkem se Saw Palmetto? Částečně ano. Důkazy o účincích saw palmetta jsou prozatím částečné. A jako přírodní doplněk nemůže být náhradou uměle farmaceuticky vyráběných DHT blokátorů jakým je například právě finasterid.

Je však důležité poznamenat, že současné užívání saw palmetta a finasteridu může vyvolat nežádoucí interakce mezi oběma látkami. Proto třeba užívání jednoho i druhého produktu najednou konzultovat s lékařem.

Vitamíny na růst vlasů

Některé vitaminy jako vitamin A, vitamin D a biotin, hrají při podpoře růstu zdravých, pevných vlasů také svou roli.

Pokud trpíte na nedostatek některého z těchto vitamínů, můžete přidat k péči o vlasy i vitaminový doplněk stravy. Musíte si však být vědomi rozdílu mezi vitamíny, které podporují růst vlasů a farmaceutickou léčbou, která je prevencí vypadávání vlasů.

Vitamíny pomáhají zajistit růst silných, pevných vlasů, neexistují však důkazy, že by měly vliv na mužské vzorové plešatění. Jelikož je mužské plešatění většinou způsobené citlivostí na DHT, jediným skutečným řešením léčby je blokování DHT. A tedy používání produktu na to určeného – ať už finasterid nebo saw palmetto.

Neznamená to samozřejmě, že užívání vitamínových doplňků je špatný nápad. S ohledem na celkové zdraví je to v pořádku. Nemůžete ale očekávat, že vitamíny zvrátí ustupování vlasové linie či jiné geneticky podmíněné vypadávání vlasů.

Šampony na podporu růstu vlasů

Šampony na podporu růstu vlasů, které obsahují přísady jako ketokonazol, pyrithionu zinku, saw palmetto a biotin, mohou mít určitý vliv na rychlost růstu vlasů. Proto jsou vhodným doplněním běžné péče o vlasy.

Při šamponech na růst vlasů je dobré zaměřit se na specifické přísady a jejich vliv na vypadávání vlasů. Přísady jako ketokonazol a saw palmetto jsou osvědčené, pokud jde o podporu růstu vlasů. Ostatní běžné přísady v šamponech takový účinek nemusí mít.

Než si proto koupíte šampon na růst vlasů, přečtěte si seznam přísad.

Oleje na růst vlasů

Některé přírodní oleje, jako například olej z dýňových semínek či rozmarýnový olej, mají podle výzkumů částečný vliv na růst vlasů.

Například denní užívání oleje z dýňových semínek navýší po 24 týdnech množství vlasů o 40%. Důkazy o přínosu dýňového oleje jako prevence vypadávání vlasů však jsou pouze velmi omezené. Přesto jde o velmi zajímavou alternativu.

Omezené množství důkazů existuje i s ohledem na využití rozmarýnového oleje na růst vlasů. Podle některých testů je rozmarýnový olej stejně účinný při podpoře růstu vlasů jako minoxidil. Užívaný byl 6 měsíců. Proto jde také o zajímavé přírodní řešení při vypadávání vlasů.

Zda však mohou přírodní oleje působit stejně dobře jako finasterid nebo minoxidil, nelze dnes jednoznačně potvrdit ani vyvrátit. Chybí na to jednoznačné důkazy.

Laserové hřebeny a přilby

Laserové hřebeny a přilby, které využívají chladící laser na podporu růstu vlasů, se objevily na trhu v posledních letech. Většina těchto produktů slibuje určité zlepšení růstu vlasů kvůli vystavení laseru. Ten údajně zlepšuje přísun krve k vlasové pokožce.

Vědecké údaje o těchto produktech jsou dost různorodé. Sice mohou mít určitý vliv na růst vlasů a prevenci vypadávání vlasů, prozatím však vědecké důkazy neexistují. Pokud je však něco prodávané jako zázračný přípravek na cokoliv, je třeba zbystřit pozornost a hledat důkazy o skutečných účincích.

Elektrické masážní přístroje na vlasovou pokožku

Na elektrické masážní přístroje, které tvrdí, že dokáží zlepšit růst vlasů stimulací vlasové pokožky, je třeba také nahlížet s mírnou skepsí a hlavně opatrností. Tyto produkty nejsou příliš drahé, neexistují však důkazy o jejich fungování.

Podle některých výzkumů je masáž vlasové pokožky účinná, je tam však dost omezení, takže je to spíše doplňkové než hlavní řešení při vypadávání vlasů.

Stejně jako u laserových hřebenů a přilbách, neexistují vědecké důkazy, které by podporovaly účinnost elektrických masážních přístrojů.