4 způsoby jak zjistit, jestli přicházíte o vlasy

Otázka, která lidem není příliš příjemná – plešatím? Naneštěstí, pravdou je, že většina mužů se touto otázkou dříve či později bude zabývat. To, kdy muž začne plešatět a o kolik vlasů přijde, je věcí genetiky. Přitom 9 z 10 přiznává, že jde o něco, čeho se vážně obávají. Mnozí však nepodniknou nic, dokud je ještě čas.

Problém s vypadáváním vlasů je ten, že čím déle čekáte, tím těžší se dá zvrátit škody. Pokud začnete s léčbou jakmile začne vlasová linie ustupovat, máte lepší šance vlasy zachránit. Nebo alespoň déle zachovat. Když už vám totiž vlasy vypadnou a folikuly odumřou, zmeškali jste svou šanci.

Jak ale zjistíte, že třeba něco podniknout? Zde jsou některé z nejběžnějších příznaků plešatění.

1) Vypadávají vám vlasy

Může to vyznívat sice jako samozřejmost, ale mnoho lidí nadměrné padání vlasů přehlíží. Částečně proto, že člověk běžně přijde za den o 100 vlasů v rámci normální výměny a vypadávání vlasů. A někteří muži nechtějí akceptovat fakt, že jim vlasy řídnou. Pár vypadlých vlasů nic neznamená, pokud však začnete nacházet příliš vlasů na polštáři, na hřebeni či ve sprše, je načase poohlédnout se po programu a možnostech k zastavení padání vlasů.

2) Svědí vás hlava

U někoho může být svědivá hlava příznakem vypadávání vlasů. Tento stav sice nesouvisí přímo s mužským vzorovým plešatěním. Může však být znamením, že máte nějaký jiný kožní problém jako například psoriázu nebo dermatitidu. Důvod, proč je i tento stav relevantní pro vypadávání vlasů, není kvůli samotnému onemocnění, ale kvůli vaší reakci. Nadměrné škrábání, tření, drhnutí vlasové pokožky může způsobit nevratné poškození vlasových folikulů. Nejlepší je proto navštívit lékaře, který vám pomůže s léčbou. Jinak si můžete, a to doslova, nakonec seškrábat vlasy z hlavy.

3) Ustupuje vám vlasová linie

Ústup vlasové linie je výrazným znakem potenciálního plešatění. Naneštěstí je to také jedna z věcí, kterou mnozí muži ignorují. Je vlastně smutné konstatovat, že by vlastně v některých případech mohly zvrátit plešatění, kdyby něco podnikli. Určitě si všimnete, že vám začíná ustupovat vlasová linie, když se budete česat a vlasy jednoduše nedrží a nesedí jako kdysi. Jedním z nejběžnějších příznaků ústupu vlasové linie je řídnutí vlasů na spáncích. U většiny lidí se tento vzorec postupem času šíří a vzniká vlasová linie ve tvaru písmene M.

4) Znatelně vám prosvítá vlasová pokožka

Měli jste kdysi na hlavě hustý porost jak Amazonský prales? Pár let dozadu jste možná i při mokrých vlasech sotva viděli vlasovou pokožku. Ale dnes vám začíná vykukovat zpod vlasů! Je to proto, že jste přišli o velké množství vlasů a je velká pravděpodobnost, že časem přijdete ještě o více z nich. Až vám nakonec na hlavě vzniknou holá místa.

Další věc, na kterou nesmíte zapomínat je odhalena vlasová pokožka a slunce – pozor na spálení od slunce! Když vlasy řídnou, přicházíte o více a více ochrany proti slunečním UV paprskům. Po minulé roky jste mohli být na slunci celý den a nemuseli jste se vůbec trápit myšlenkou, že by se vám mohla spálit hlava. Nyní musíte nosit klobouky a natírat se opalovacím krémem i na vlasové pokožce. A to proto, že postupně přicházíte o vlasy.

Chcete zabránit vypadávání vlasů?

Když už víte, na co dbát a co si na hlavě sledovat, je dobré popřemýšlet nad způsoby jak zastavit šíření mužského vzorového plešatění. Vy, kteří teprve začínáte o vlasy přicházet, nepropadejte panice a nad vypadáváním vlasů se nerozčilujte. Jde o něco, co se může stát každému. A při pokroku v medicíně si můžete zachovat hlavu plnou vlasů i bez toho, abyste rovnou zbankrotovaly.

Největší problém při mužském plešatění a vypadávání vlasů není najít nejúčinnější léčebný plán. Je jím ignorance a matoucí informace, které se k vám mohou dostat. Byli byste překvapeni, kolik mužů se cítí bezmocně, když si všimnou příznaky plešatění. Mnozí věří, že jejich plešatění vyléčí homeopatické přípravky – ať už vtírání kajenského pepře nebo jablečného octa. Ne, tyto přírodní prostředky mohou pomoci, nejsou však natolik silné, aby mohli “léčit”. Neznamená to však, že musíte vypadávání vlasů akceptovat. Existuje množství osvědčených a vědecky podložených způsobů a metod, které akceptuje i lékařská komunita a jsou vhodnými řešeními na plešatost.

Nesmíme však zapomínat, že neexistuje jednorázové řešení vypadávání vlasů. Pokud by takové existovalo, nebylo by v ulicích tolik plešatějících mužů. Pokud začnete léčbu, musíte chápat, že výsledky potřebují čas. Účinek začnete pozorovat až po několika měsících léčby a i pak musíte počítat s dlouhodobým používáním, aby byly výsledky optimální.