Možno plešatění zvrátit? A jak?

Jak zvrátit vypadávání vlasů? Začněte čtyřmi základními kroky a pak s rozvahou postupujte dále.

  • Uvolněte se, snižte množství stresu, tím zlepšíte růst vlasů.
  • Obraťte se na dermatologa a buďte realističtí, pokud jde o váš přístup k vypadávání vlasů.
  • Prozkoumejte možnosti léčby vypadávání vlasů.
  • Zvažte změnu kosmetiky a používání nových produktů pro péči o vlasy.

Vypadávání vlasů se může stát zdrojem nežádoucího stresu a frustrace. Na koruně krásy přece jen většině lidí dost záleží. A přestože mnohým mužům holá hlava skutečně svědčí, rozloučit se s hustou hřívou je minimálně ze začátku skutečně těžké. Ale ne každé padání vlasů, ačkoli nadměrné, musí nutně skončit kompletně holou hlavou. Při správně zvolené léčbě je možné pozastavit ustupující vlasovou linii a vypadávání vlasů. Pokud nejste na holou hlavu ještě připraveni, podívejte se na možnosti jak zastavit a v některých případech dokonce zvrátit mužské vzorové plešatění.

Začali jste na sobě pozorovat příznaky plešatění? Přistupujte k tomu aktivně!

Vlasy na hlavě se vám nepodaří ochránit, pokud něco nepodniknete hned na začátku. Čím dříve problém spatříte, tím dříve můžete začít s léčbou. A tím jsou šance na zastavení vypadávání vlasů vyšší. Důležité a někdy problematické však je spatřit příznaky plešatění ještě předtím, než přijdete o výraznou část vlasů.

Běžné příznaky plešatění

  • Náhlá změna způsobu, jakým vaše vlasy reagují na úpravu a česání.
  • Ustupující vlasová linie a řídnutí vlasů na spáncích.
  • Vlasy rostou pomaleji a jsou tenčí.
  • Začínáte si všímat, že v odtoku ve vaně či na hřebenu nebo na polštáři zůstává čím dál tím více vypadlých vlasů.

Pokud na sobě spatříte jeden či více výše zmíněných problémů, může jít i u vás o vypadávání vlasů. Různé stupně a fáze mužského vzorového vypadávání vlasů zobrazuje Norwoodova stupnice. Čím je fáze vypadávání vlasů vyšší, tím obtížnější je vlasy si zachovat a případně dokázat spustit opětovný růst vlasů.

Jak zjistit vypadávání vlasů v časných fázích padání

Přibližně 85% mužů postihne androgenní alopecie, tedy mužské vzorové plešatění, ve věku 50 let. Asi se nebudete cítit lépe jen proto, že v tom skutečně nejste sami. Lékařská věda však udělala pokroky a dokáže mnohem lépe zbrzdit či dokonce zastavit postupující plešatění.

Uvolněte se a snižte stres, podpoříte tak růst vlasů

Možná to nevíte, ale stres ovlivňuje zdraví několika různými způsoby. Dokáže vám vysát energii, způsobit psychické choroby, dokonce i vypadávání vlasů. Stres hraje velkou roli při celkovém zdraví člověka, přispívá k řídnutí vlasů. Samo o sobě vypadávání vlasů způsobené stresem je obvykle pouze dočasné a vlasy zvyknou dorůst. Stres však může urychlit jiné formy vypadávání vlasů, například mužské vzorové vypadávání vlasů.

Obraťte se na dermatologa a buďte realisté, pokud jde o vypadávání vlasů

Možná jste už i vy slyšeli příběhy lidí, kteří na boj s vypadáváním vlasů zvolili homeopatickou léčbu. Jde obvykle o recepty, kdy si na vlasovou pokožku natřete přípravky jako zázvor s kajenským pepřem. A to třikrát denně. Případně se jedí speciální odrůdy ženšenu. Každopádně, při těchto prostředcích proti vypadávání vlasů je nejnižší pravděpodobnost, že budou fungovat.

Kolem vypadávání vlasů lze nalézt množství dezinformací, polopravd a pseudovědeckých výzkumů. Existují však i léčebné programy, které byly testovány a řádně zkoumány. Jak tedy zjistíte rozdíl? Začátečníci by se měli obrátit na odborníka v dané oblasti – například kožního lékaře, všeobecného lékaře. Vyhnout se však třeba lidem propagujícím tajemné léky, všeléčící přípravky, i trvalé jednorázové řešení. Kdyby totiž existoval způsob jak plešatění zastavit, už bychom o něm věděli.

Prozkoumejte možnosti pro léčbu vypadávání vlasů

Nikdy neuškodí udělat si malý průzkum, pokud jde o léčbu vypadávání vlasů. V určité chvíli ale pravděpodobně budete chtít, aby vám poradil lékař. Abyste získali profesionální názor na ochranu vlasů. Oficiální a vědecky osvědčené jsou léky finasterid a minoxidil. Mnohé další přípravky obsahují podobné účinné látky. Důležité je, aby byly účinné lokálně, pokud jsou v šamponech. Případně aby byla jejich koncentrace dostatečná.

Zkuste změnit vlasovou kosmetiku

Možná vás ani moc nepřekvapí, že některé šampony, kondicionéry a stylingové přípravky obsahují drsné, příliš silné chemické látky. A ty vlasům vůbec neprospívají. Proto je dobré zvážit, že byste začali používat jemnější produkty. Pro muže jsou vhodné šampony a kondicionéry obsahující DHT blokátory. Sem patří například ketokonazol, pyrithionu zinku či saw palmetto. Dokáží přerušit tvorbu DHT.

Pokud se vás bytostně týká mužské plešatění, může to být frustrující a stresující. Naštěstí pokrok v medicíně umožnil jednodušeji a účinněji s tímto problémem bojovat.