Nová zjištění o mechanismu mužského plešatění

Mužské vzorové padání vlasů je nejčastější příčinou vypadávání vlasů u mužů. Léčba ve smyslu úplného a stálého vyřešení problému však prozatím není možná. Nový výzkum však vrhá světlo na mechanismus růstu vlasů, a právě tudy by se mohly ubírat snahy o trvalé vyléčení a odstranění mužského plešatění.

Mužské plešatění známé také jako androgenní alopecie, je nejčastější příčinou vypadávání vlasů u mužů. Na toto padání vlasů trpí 30 až 50% padesátiletých mužů.

Tým odborníků se tentokrát zaměřil na růst vlasů a tělesného ochlupení. Jejich zjištění mohou pomoci pochopit i vyléčit mužské vzorové plešatění, navíc vysvětlit nadměrný růst tělesného ochlupení, ke kterému s přibývajícím věkem dochází.

Výzkumný tým sestával ze specialistů vývojové biologie a matematiky. Použili kombinaci matematického modelování a biologických údajů. Díky tomu mohli odborníci zmapovat vzorec růstu vlasů a tělesného ochlupení po celém těle. Matematický model totiž dokáže předpovědět detaily signalizační komunikace mezi vlasy, resp. ochlupením, co by bylo složité pomocí standardních biologických experimentů.

Signální dráhy proteinů a růst vlasů

Odborníci sledovali signální dráhy dvou druhů proteinů – Wnt proteinů a BMP proteinů (BMP = kostní morfogenetické proteiny). Věděli totiž, že hrají důležitou roli při načasování růstového cyklu vlasů. Právě narušení některé z drah může narušit i vzorec růstu vlasů.

Wnt proteiny regulují buněčnou proliferaci, nejprve při vývoji embrya, později při růstu a obnově dalších tkání. BMP proteiny jsou růstovými faktory, které stimulují vývoj embrya a hrají klíčovou roli ve fungování buněk.

Růst vlasů je podle nejnovějších zjištění koordinovaný proces, při kterém mezi sebou komunikují různé oblasti kůže. Tuto komunikaci umožňuje regulace drah Wnt a BMP. Objevují se dokonce po celém povrchu kůže.

Komunikace může být prevencí plešatění

Mužské vzorové plešatění se objevuje na přední části a na temeni, tedy horní části lebky. Ne však dolů nad krkem. “Komunikace” mezi různými vlasovými folikuly na různých částech hlavy se pravděpodobně přeruší. Najednou folikuly začínají růst, resp. fungovat nezávisle. Alespoň to se domnívá výzkumný tím.

Pokud bychom však dokázali obnovit komunikaci mezi neplešatějícími a plešatějícími oblastmi, začali by se signály pro růst vlasů šířit po celé vlasové pokožce. A tím by se zabránilo plešatění v jednotlivých oblastech hlavy.

Signalizaci Wnt a BMP lze kontrolovat farmakologicky. Řečeno jinak, lze použít léky, které by tyto dráhy podle potřeby utlumily nebo aktivovali. Manipulací těchto drah by odborníci v budoucnu mohli nejen stimulovat růst vlasů. Dokázali by také zastavit růst ochlupení na nechtěných místech na těle.

Tak jak může na vlasové pokožce růst vlasů stagnovat, může být na jiných částech těla – například na obličeji, rukou či nohou – růst ochlupení až příliš výrazný. Takový nadměrný růst ochlupení bývá z kosmetického hlediska nežádoucí. Podle zjištění odborníků může být jednou z hlavních příčin právě zvýšená signalizace mezi folikuly.

V rámci zmíněného modelu dokázali vědci identifikovat ty správné signalizační hladiny Wnt-BMP pro růst vlasů i pro zabránění růstu. Na základě toho je možné optimalizovat hladiny Wnt-BMP tak, aby došlo ke zlepšení růstu vlasů.

Kromě těchto signálních drah však odhalili další signální faktory, které souvisejí s růstem vlasů. Tímto nově objeveným faktorům budou věnovat pozornost a upřou na ně další výzkum.