Je santalové dřevo lékem proti vypadávání vlasů?

Pokud vás trápí vypadávání vlasů, mohl by vás na první pohled zaujmout preparát ze santalového dřeva, který podle malého výzkumného týmu podporuje růst vlasů. Vůně přírodního santalu je příjemná, dřevitá, určitě jste ji už cítili. Ve výzkumu však byl použit syntetický derivát santalového dřeva.

Syntetické santalové dřevo podle prvních zjištění podporuje růst vlasů

Podle studie publikované v roce 2018, dokáže dřevitá vůně syntetického santalového dřeva stimulovat růst vlasů (ochlupení). Vědecký tým přišel k tomuto závěru jednak prostřednictvím laboratorních testů, i díky malé pilotní studii, které se zúčastnilo 20 žen.

Vědecký tým odhalil roli čichového receptoru OR2AT4, nacházejícího se na kůži, v rámci procesu růstu nových vlasů. Tentýž receptor OR2AT4 hraje pozitivní roli při hojení ran. Tým se proto rozhodl naložit na šest dní lidskou tkáň z vlasové pokožky (získané od dobrovolníků, kteří podstoupili facelift) do syntetické vůně santalového dřeva. Následně sledovali vliv na tvorbu vlasů. Podle uvedených závěrů bylo pozorováno následující:

  • došlo k 25 až 30 procentnímu navýšení růstových hormonů
  • přirozené odumírání buněk související s růstovým cyklem vlasů bylo zpomaleno
  • zvýšily se hladiny keratinu, což signalizuje regeneraci kůže a růst vlasů

Podle odborníků se podařilo regulovat remodelaci normálního lidského miniorgánu (vlasu) obyčejnou, v kosmetice široce využívanou aromatickou látkou.

Co jsou to aromatické látky a čichové receptory? Jak fungují?

Aromatické látky jsou přísady, které dodávají výrobku konkrétní vůni. Lidské tělo je pokryto čichovými receptory, ty podporují smysl čich. Kromě receptorů, které se nacházejí v nose, existují takové “čichové” receptory po celém těle. Jsou to vlastně chemoreceptory, které jsou rozptýleny různě po tkáních. Tyto čichové receptory jsou vlastně proteiny, které se navazují na pachy, pomáhají určit zda jde o vůni nebo zápach. Jejich mnohé funkce mimo nosu jsou dosud předmětem přesné identifikace.

Odborníci zjistili, že každý druh tělesné tkáně má 5 až 80 čichových receptorů. Nacházejí se i mimo samotného čichového systému (nosu). Prozatím víme říci, že jsou například i ve varlatech, plicích, střevech, na kůži, v srdci i krvi. Nejde samozřejmě o jeden a tentýž typ. Jejich určení není při každém přesně identifikováno. Jsou však zapojeny do modulace mezibuněčného rozpoznávání, migrace, proliferace, cyklu apoptózy.

Identifikace čichových receptorů je však pouze jednou součástí rovnice. Je třeba identifikovat a analyzovat i velké množství aromatických látek, které je spouštějí a aktivují. Dodnes bylo rozpoznaných pouze 50 až 350 aktivačních aromatických látek, které působí na čichové receptory.

Olej ze santalového dřeva

Éterický olej ze santalového dřeva se vyrábí ze dřeva santalu. Je to hemiparazitický stálezelený strom. Roste díky tomu, že se napojí na kořenový systém jiných stromů. Santálový olej se přitom využívá již po staletí. V současnosti se přidává do kosmetiky, do voňavek. Používá se také v aromaterapii, při meditacích a spirituálních aktivitách hlavně v Indii.

Indie a Indonésie jsou největší producenti a exportéři oleje ze santalového dřeva. Má dřevitou, exotickou vůni, která je jemná no přitom vydrží. Je zbarvený od světle po bledězlatistou. Je užitečný a prospěšný pro zdraví těla i ducha.

Použití santalového oleje

Olej ze santalového dřeva má uklidňující, harmonizující účinek na mysl. Pomocí aromaterapie dokáže zmírnit zmatek a napětí. V ajurvédě se využívá k léčbě duševních a somatických poruch. Pomáhá zmírnit úzkost, chronické zdravotní problémy, deprese, strach i stres.

V péči o pleť se využívá kvůli schopnosti zmírnit záněty a svědění, zklidňuje dehydrovanou pleť. Santalový olej se používá i na akné, lupy, ekzém, lupénku, vyrážky i na jizvičky. Přidává se proto do krémů, deodorantů, locií, parfémů a mýdel. Není vhodné nanést éterický olej ze santalového dřeva přímo na pokožku. Při lokálním použití ho třeba rozředit nosným olejem, například kokosovým nebo jojobovým.

Zdravotní přínosy santalového oleje

Zdravotní přínosy souvisejí s jeho antiseptickými, protizánětlivými, dezinfekčními vlastnostmi. Působí také jako antiflogistikum, antispazmodikum, diuretikum, sedativum, také podporuje paměť.

Santalový olej a vypadávání vlasů

Příčin pro vypadávání vlasů je mnoho a je třeba je správně identifikovat. Vzhledem k uklidňujícím vlastnostem santalového oleje, jeho protizánětlivým a dezinfekčním vlastnostem, dokáže zmírnit svědění vlasové pokožky. Ve správné kombinaci s dalšími látkami může podpořit růst vlasů a zpomalit nežádoucí padání vlasů. Sám o sobě však zázračným lékem proti vypadávání vlasů není.