Nakolik účinné jsou různé formy léčby vypadávání vlasů?

Pouze málo kosmetických problémů zaseje do mužské duše tolik strachu jako je ztráta vlasů. Až dvě třetiny mužů se týká některý ze stupňů značné ztráty vlasů do 35 let. 85% potrápí výrazné řídnutí vlasů v 50. Zatímco některých mužů se vypadávání vlasů až úplná plešatost vůbec nedotkne, jiné taková změna ničí a jsou ochotni vyzkoušet cokoliv, aby si své vlasy udržely.

Co způsobuje vypadávání vlasů?

K vypadávání vlasů dochází, pokud se přirozený cyklus růstu a padání vlasů naruší. Vlasové folikuly se zničí a nahradí se zjizvenou tkání. Dědičnost, hormonální změny, zdravotní problémy a určité léky mohou být příčinou vypadávání vlasů. Významnými rizikovými faktory jsou i věk, nesprávná strava a stres. U drtivé většiny mužů je vypadávání vlasů běžnou a normální součástí procesu stárnutí, není indikátorem nějakého problému.

Jsou různé formy léčby vypadávání vlasů účinné?

Určitě jste viděli kopec reklam či letáků, které vyzdvihují výhody různých pilulek, roztoků či procedur, které slibují obnovení růstu vlasů. Některé způsoby léčby mohou být účinné, ale výsledky se liší a ne vždy jsou skutečně zaručeny.

“Přírodní” léky na vypadávání vlasů se ne vždy ukázaly jako účinné. Přestože několik malých studií uvádí, že kapsaicin (sloučenina, díky které jsou pálivé papriky pálivé) či cibulová šťáva může být pro obnovu vlasů prospěšná. V minulosti byla na růst vlasů využívána i šalvěj, rozmarýn či aloe vera. Znovu však třeba poznamenat, že důkazy na podporu těchto tvrzení se liší.

Představíme si některé z oficiálních nejpopulárnějších způsobů léčby vypadávání vlasů.

Minoxidil (Rogaine)

Co to je: Jde o volně prodejný lék v podobě tekutiny nebo pěny, kterou je třeba vetřít do vlasové pokožky dvakrát denně. Slouží na podporu růstu vlasů a prevenci další ztráty vlasů. Je dostupný pro muže i pro ženy a začíná působit po 16 týdnech. Léčba se musí používat nepřetržitě, jinak není možné její přínosy zachovat.

Jak to funguje: Minoxidil reaktivuje přirozený růstový cyklus vlasů, a to obnovou vlasových folikulů, které se scvrkly (takto se projevuje dědičné vypadávání vlasů). Taková léčba dokáže podpořit růst nových vlasů, které jsou navíc pevnější.

Nakolik účinná je léčba: V 16 týdenní dvojitě zaslepené kontrolované studii, které se zúčastnilo 352 mužů, jim byl aplikován 5% minoxidil v pěnové formě. V minoxidilové skupině došlo oproti placebo skupině k statisticky významnému nárůstu množství vlasů, zlepšilo se také samotné padání vlasů. Odborníci však tento lék považují za dočasné řešení, protože neovlivňuje přímo hormonální proces vypadávání vlasů.

Možné nežádoucí účinky: Může dojít k podráždění vlasové pokožky, nežádoucímu růstu vlasů a ochlupení na místech blízko obličeje a na rukou, ke zrychlení tepové frekvence.

Finasterid (Propecia)

Co to je: Propecia je lék na předpis, je dostupný pouze pro muže. Užívá se v podobě tablety, zpomaluje vypadávání vlasů a podle všeho dokáže podpořit i opětovný růst vlasů. Pro zachování přínosů třeba pokračovat v užívání.

Jako léčba účinkuje: Jde o první lék v dějinách, který účinně řeší mužské vzorové vypadávání vlasů u většiny mužů, kteří ho užívají. Propecia inhibuje 5-alfa reduktázu, což je enzym, který mění testosteron na dihydrotestosteron. DHT zmenšuje vlasové folikuly, což může vést k plešatosti. Proto snížení jeho hladin ve vlasové pokožce může zastavit postupování vypadávání vlasů.

Nakolik je lék účinný: Podle klinických testů dokáže 1 miligramová dávka finasteridu snížit DHT hladiny na vlasové pokožce o 60 procent, pokud se užívá denně. Takto lze zastavit postup vypadávání vlasů u 86% mužů. 65% uživatelů zaznamenalo podstatný nárůst růstu vlasů.

Možné nežádoucí účinky: Snížená sexuální aktivita a sexuální funkce, zvýšené riziko rakoviny prostaty – obě jsou však vzácné. Ženy, které jsou nebo chtějí otěhotnět, by se tablet neměli ani dotknout. U některých mužů, kteří mají sexuální vedlejší účinky, přetrvávají vedlejší účinky i po ukončení léčby.

Steroidní injekce

Co to je: Někteří lékaři používají steroidní injekce na urychlení obnovy vlasů z důvodu alopecie. Buď aplikují kortikosteroidy injekčně do vlasové pokožky nebo podávají steroidy orálně, například prednison. Tato léčba není vhodná při plešatosti související se stárnutím. Je vhodná pro lidi, kterým byla diagnostikována alopecia.

Jak léčba působí: Podání steroidních injekcí do holých míst na vlasové pokožce potlačuje lokální imunitní reakci, ke které dochází při alopecia areata, což je autoimunitní onemocnění způsobující vypadávání vlasů. Umožní vlasovým folikulům, aby opět normálně fungovaly, takže vlasy mohou znovu začít růst.

Nakolik účinná je léčba: V testu provedeném na 84 pacientech, došlo u 92 procent pacientů trpících na alopecia areata a u 61 procent účastníků s alopecií totalis (celková plešatost), k opětovnému růstu vlasů na léčené pokožce.

Možné vedlejší účinky: Injekce může vyvolat dočasné ztenčení pokožky, prednison může způsobit přibývání na váze, metabolické abnormality, akné a menstruační problémy. Pozitivní účinky jsou pouze dočasné.

Transplantace vlasů, rekonstrukční chirurgie

Co to je: Chirurgická technika, která zahrnuje přesun vlasových folikulů z “dárcovské oblasti”, což je obvykle zadní strana vlasové pokožky, do plešatějící oblasti na vlasové pokožce.

Jak léčba funguje: Chirurg odebere trsy několika vlasů a implantuje je do holých míst.

Nakolik je léčba účinná: Transplantace vlasů je primárně určena pro mužskou vzorovou plešatost. Většina transplantovaných vlasů následně výtečně roste již po několika měsících. Někdy je však třeba více než jedno ošetření, výsledky také závisí na množství vlasových folikulů, které po transplantaci zůstanou zdravé.

Možné vedlejší účinky: Infekce a jizvení.

Laserová terapie

Co to je: LLLT – terapie nízkoúrovňovým laserem se používá k ošetření mužské vzorové plešatosti u mužů a u žen.

Jak to funguje: Nízkoúrovňový laser se vstřebává buňkami na vlasové pokožce. To by je mělo opravit a podpořit růst vlasů. LLLT stimuluje opětovný nástup anagenní fáze u vlasů v telogénu. Současně prodlužuje fázi anagénu, zvyšuje proliferaci aktivních folikulů v anagénu, zabraňuje předčasnému vstupu do katagénu.

Nakolik účinná je léčba: Obnova vlasů laserem nedokáže oživit mrtvé vlasové folikuly, může ale stimulovat zhoršující se folikuly, takže stávající vlasy jsou silnější a plnější.

Možné nežádoucí účinky: V rámci testů, kterých se zúčastnilo 128 mužů a 141 žen, nedošlo k žádným nežádoucím účinkům. Je však třeba provést další výzkumy, aby se odpozorovali i účinky z dlouhodobého hlediska.

Zdroje:

  • FAGHIHI, Gita et al., 2018. The effectiveness of adding low-level light therapy to minoxidil 5% solution in the treatment of patients with androgenetic alopecia. Indian journal of dermatology, venereology and leprology [online]. 84 (5), 547-553 [cit. 21.11.2018]. Dostupné z: doi: 10.4103/ijdvl.IJDVL_1156_16
  • SHAPIRO, Jerry, 2013. Current Treatment of Alopecia Areata. Journal of investigative dermatology. Symposium proceedings [online]. December, 16 (1), S42S44 [cit. 21.11.2018]. Dostupné z: doi: 10.1038/jidsymp.2013.14
  • https://www.forhims.com