Může způsobit šampon vypadávání vlasů?

Vypadávání vlasů je závažný problém, týká se mnoha lidí. Samotné šamponování však nevede k vypadávání vlasů. Pokud ale používáte špatný resp. nesprávný typ šamponu, můžete si poškodit vlasy, což může z dlouhodobého hlediska vést k vypadávání vlasů, protože se oslabí od kořínků. Proto je důležité zvolit ten správný šampon.

Abyste si vybrali ten správný šampon, musíte znát svůj typ vlasů

 • Mastné vlasy – vlasová pokožka se stává mastnou již po několika dnech, konečky vlasů však zůstávají suché.
 • Suché vlasy – drsné vlasy, které se snadno zamotají a jsou krepatějící.
 • Normální vlasy – nejsou ani příliš suché ani příliš mastné.
 • Poškozené vlasy – mají roztřepené konečky nebo problémy s lupy.
 • Jemné a ochablé vlasy – jsou skleslé a bez objemu.

Tipy jak zvolit ten správný šampon

Pokud si dokážete identifikovat typ vlasů, můžete přistoupit k rozhodování, jaký šampón vybírat. Volit byste měli podle typu vlasů a ne podle značky šamponu. Dokonce je vhodné značky po 4 – 5 týdnech střídat, aby se vlasová pokožka vůči jednotlivým složkám nestala rezistentní.

Nejdůležitějším úkolem šamponu je postarat se o vlasovou pokožku – udržovat ji čistou a zdravou. Tak jako když se koupete nebo sprchujete proto, abyste z těla smyly nečistoty … šampon dělá totéž s vlasy. Nejde o žádnou zázračnou přísadu, kterou slibuje reklama. Kvalitní šampon by měl mít pH mezi 5 až 7, pak neuškodí ani vlasové pokožce ani vlasům. Pozor také na amoniak, ten vlasům škodí.

Šampony pro mastné vlasy

V tomto případě je vhodné volit jemné bylinné šampony. Takto si můžete mýt vlasy často, dokonce denně pokud je to nutné. Zabráníte hromadění nečistot na vlasové pokožce. Kondicionér je vhodné nanášet pouze na konce vlasů. Pokud si nechcete vlasy mýt každý den, můžete hledat šampon se silnější koncentrací.

Šampon na suché vlasy

Lidé se suchými vlasy by měly používat jemný prostředek. Po mytí vlasů se jim budou vlasy upravovat hůře. Proto je důležité používat i kondicionér. Kvůli krepovitosti se doporučuje nanést i sérum na vlasy či kondicionér proti krepovitosti. Vlasy není dobré šamponovat každý den.

Šampony na normální vlasy

Můžete si zvolit jakýkoliv šampon, který není specificky určen na nějaký problém s vlasy. Vlasy můžete mýt často, vlasová pokožka bude čistá, což je základní prevencí problémů s vlasy.

Šampony na poškozené vlasy

Pokud máte roztřepené konečky, je potřeba si je nejprve nechat podstřihnout. Současně potřebujete posílit vlasy, takže je vhodné používat šampony s keratinem. Pokud máte lupy, používejte šampony proti lupům, ale nepoužívejte je častěji než jednou či dvakrát do týdne. Vlasy totiž mohou zůstat drsné a suché. Když už budete mít lupy pod kontrolou, přestaňte šampon proti lupům používat.

Šampony na zplihlé a ochablé vlasy

Hledejte šampon, který vlasům přidá na objemu, sledujte si ale hladinu pH. Nepoužívejte příliš kondicionéru, pouze pokud ho skutečně třeba. Jinak vlasy ještě více zatížíte. Dbejte na to, abyste zmyly všechny zbytky z vlasů, jinak budou vlasy znovu ochablé a zplihlé.

Rady a tipy při mytí vlasů

 • Šampon nenechávejte na vlasech působit déle než 2 minuty.
 • Po našamponování vlasy i vlasovou pokožku řádně smyjte.
 • Volte šampony, které obsahují SLES (laurethsulfát sodný), a nikoli SLS (laurylsulfát sodný). Jsou sice o něco dražší, ale pokožku dráždí mnohem méně. Nebo existuje i několik bezsulfátových šamponů.
 • Snažte se používat jemné šampony, případně si udělejte domácí šampon z mýdlových hoblinek.
 • Nepoužívejte více šamponu než je skutečně nutné.
 • Šampon si rozřeďte ve vodě a pak použijte na mytí.
 • Na mytí hlavy používejte studenou nebo vlažnou vodu.

Jak zvolit ten nejlepší šampon proti vypadávání vlasů?

 • Ty nejlepší šampony proti vypadávání vlasů neobsahují látky, které vlasům škodí místo aby jim pomohli, například parabeny a sulfáty.
 • Musíte znát typ svých vlasů a vlasové pokožky.
 • Spoléhejte se na osvědčené značky a nenaleťte přehnaným slibům a příliš velké reklamě.
 • Hledejte produkty, které obsahují minerály, esenciální oleje či vitamíny, které prospívají vlasové pokožce.
 • Uvědomte si, že šampon je pouze jedna část péče o vlasy a léčbu vypadávání vlasů. Příčiny pro vypadávání vlasů mohou být různorodé.