Časné příznaky plešatění

Tak jako většina příznaků stárnutí, ani mužské vypadávání vlasů se neděje z večera do rána. V případě většiny mužů je plešatění zdlouhavý a pomalý proces, který může trvat několik málo let, ale i několik dekád.

Miniaturizace vlasových folikulů

Miniaturizace vlasových folikulů se dlouho považovala za klíčový fenomén mužského vzorového plešatění (androgenní alopecie), ne však samotného stárnutí vlasových folikulů.

Během procesu stárnutí se většina orgánů savců zmenšuje, dochází k jejich miniaturizaci. Rovněž se snižuje jejich schopnost fungování a regenerace. Z histologického hlediska tkáně atrofují. Ale přesný mechanismus architektonického a funkčního úpadku není znám. Neznámo, jaký je osud složení buněk. Jestli se staré a poškozené buňky akumulují nebo je tkáně a orgány během procesu stárnutí eliminují. Vlasové folikuly jsou epiteliálním miniorgánem kůže. Udržují cyklickou regeneraci vlasů během opakovaných cyklů růstu vlasů. Řídnutí vlasů je jedním z nejtypičtějších příznaků stárnutí u mnohých dlouhožijících savců. Častokrát je předčasně spuštěno genomovou nestabilitou.

Rozpoznání vypadávání vlasů

Jedním z klíčových prvků jak zastavit vypadávání vlasů, je sledování příznaků plešatění a co nejčasnější zahájení protiútoku. Jednoduše, čím dříve začnete s prevencí vypadávání vlasů, tím větší množství vlasů se vám podaří zachránit.

Naneštěstí, rozpoznání vypadávání vlasů není vždy jednoduché. Mnohé z nejběžnějších “zjevných příznaků” vypadávání vlasů, o kterých jste možná slyšeli, nemusí být spolehlivé. Snadno se pak zamění normální, tedy běžné vypadávání vlasů (které vychází z nepoškozených vlasových folikulů, z nichž vlasy znovu vyrostou) s mužským vzorovým vypadáváním vlasů.

Naštěstí, můžete se řídit skutečnými příznaky mužského vzorového plešatění. Viz tři příznaky, kterých byste si měli být vědomi.

Znatelná změna vlasové linie

Jednoznačným příznakem plešatění je výrazná změna ve vlasové linii, která je velmi jasně patrná na fotografiích.

Plešatění začíná častokrát jako ustupující vlasová linie. Plochá nebo mírně ustupující vlasová linie, kterou jste měli původně, se změnila najednou na viditelnější a výraznější linii ve tvaru V. U většiny lidí se tak děje v oblasti spánků a plešatění začíná řídnutím vlasů, ne totální ztrátou vlasů.

Pokud porovnáváte dvě fotografie, které vznikly v rozmezí několika let a vaše vlasová linie ustupuje, jde o zjevný příznak, že trpíte vypadáváním vlasů.

Jedna důležitá věc, které si musíte být vědomi je, že i světlo a jeho dopad může mít vliv na vzhled vlasů a vlasové linie. Vlasy mnoha lidí působí řidší, jestliže jsou nasvícení jasným světlem. Světlo ze zářivek je obzvlášť nevhodné. Vlasy vypadají mnohem řidší, ačkoli jsou v perfektním stavu.

A právě proto je důležité porovnávat fotografie s podobným osvětlením. Ne jednu fotku na přirozeném světle a druhou focenou pod jasným umělým světlem.

Pokud se skutečně obáváte vypadávání vlasů, můžete se fotit po několika měsících za stejných světelných podmínek a tak kontrolovat, zda vaše vlasová linie ustupuje. V průběhu jednoho či dvou let byste měli být schopni určit, zda přicházíte nebo nepřicházíte o vlasy kolem vlasové linie.

Focení je super na zjištění, jestli o vlasy přicházíte nebo ne. Také vám umožní podívat se na sebe z jiné perspektivy. Pokud si všimnete vypadávání vlasů, je důležité podniknout kroky co nejdříve, aby se stav na hlavě ještě nezhoršil.

Viditelné řídnutí vlasů

Ne všichni lidé začínají plešatět od vlasové linie. U některých mužů dochází k něčemu, co se nazývá difúzní vypadávání vlasů. Jde o typ vypadávání vlasů, který postihuje buď celou hlavu nebo pouze určité oblasti na hlavě, jako například temeno. Výsledkem je plešatění, které začíná vzadu nebo na vrchu hlavy a ne nad čelem.

Tak jako při ustupující vlasové linii na čele, i v tomto druhém případě odhalíte difúzné řídnutí vlasů nejlépe, pokud porovnáte fotografie z různých časových období. Pokud spatříte, že jsou vaše vlasy řidší než v minulosti, může jít o výsledek mužského vzorového padání vlasů.

Ale jelikož se normálně odzadu nefotíte, je nejjednodušší způsob jak porovnat hustotu vlasů, vyfotit se každé dva až tři měsíce ve velkém zrcadle.

Pokud vám rok po roce vlasy na temeni řídnou, je nejvyšší čas něco s tím udělat.

Nadměrné vypadávání vlasů po koupeli nebo česání

Je zcela normální, že vám padají vlasy, pokud si je myjete nebo češete. V průměru člověk ztratí denně do 100 vlasů. Znamená to také, že čtyř či pěti vlasů, které vám po mytí zůstanou na rukou, se nemusíte vůbec obávat.

Pokud si však všimnete nadměrné množství padajících vlasů během celého dne, je zde riziko, že by mohlo jít o mužské vzorové padání vlasů.

Než ale propadnete panice, je třeba vědět, že k dočasnému vypadávání vlasů dojít může … A pokud vám za den či dva vypadne více vlasů, není to vždy nutně důvod k obavám. Vypadávání vlasů může nastat z několika důvodů. Například pásmová nemoc z cestování či spálení od slunce, úbytek na váze nebo horečka …

Takový typ vypadávání vlasů je obvykle pouze dočasný. Znamená to, že vám na rukou nebo hřebeni během jednoho či dvou týdnů zůstane více vlasů. Můžete nějaké spatřit dokonce i ráno na polštáři.

Pokud vám vypadává velké množství vlasů, a to každý den po dobu skutečně dlouhé doby, měli byste vyhledat pomoc. Koneckonců, netrvá to až tak dlouho, jak byste si mohli myslet, a z malého množství vypadaných vlasů se může stát ustupující vlasová linie či viditelná holá místa na temeni.

Co není nutně příznakem plešatění

Výše uvedené tři znamení jsou dobrými indikátory, kdy začít něco podnikat proti vypadávání vlasů. Jsou však i běžně opakované “příznaky” plešatění, které nejsou natolik spolehlivé, pokud jde o identifikování vypadávání vlasů. Sem patří:

  • Svědivá vlasová pokožka, která obvykle vzniká kvůli suché, podrážděné kůži či nadměrnému množství tvorby mazu. Ani jedno však nepřispívá k dlouhodobé ztrátě vlasů.
  • Řídce působící vlasy po plavání nebo po sprše. Mnohem častěji jde o to, že se vlasy slepí k sobě. Následně odhalí vlasovou pokožku. Takže nejde o skutečné vypadávání vlasů. Abyste vypadávání vlasů reálně zhodnotili, je nejlepší porovnat fotografie vlasů, které jsou suché a bez úprav.
  • Růst vlasů vybíhající špičkou do středu čela, kdy jde o dominantní genetický znak, nikoliv však indikátor vypadávání vlasů či náchylnost na vypadávání vlasů.
  • Několik vlasů na polštáři nebo mýdle. Je to zcela běžné, žádný spolehlivý indikátor, že byste přicházeli o abnormální množství vlasů.
  • Bílé “cibulky” na vlasech, které vypadly přirozeně. Indikuje to pouze to, že byl vlas v telogenní fázi, když vypadl. Neznamená to, že nenaroste znovu tak jako vždy.
  • Plešatý dědeček z některé strany rodiny. Odborníci stále přesně nevědí, jak se mužská vzorová plešatost dědí a plešatý otec nebo dědeček není 100% zárukou, že i vy budete plešatí.

Co podniknout, abyste zastavili vypadávání vlasů

Pokud jste na sobě začali pozorovat vypadávání vlasů a chcete ho zastavit či alespoň zpomalit, je jedním z nejúčinnějších způsobů vyblokování DHT – hormonu, který způsobuje vypadávání vlasů. Vhodná je kombinace finasteridu, minoxidilu a šamponu proti vypadávání vlasů blokujícího DHT.

Na zastavení dalšího vypadávání vlasů jsou vhodné i inhibitory 5-alfa reduktázy. Takže čím dříve začnete, tím více vlasů můžete zachránit.

Zdroje:

  • MATSUMURA, H., 2016. Hair follicle aging is driven by transepidermal elimination of stem cells via COL17A1 proteolysis. Science [online]. February, 351 (6273), [cit. 2.11.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.1126/science.aad4395
  • https://www.forhims.com