Prevence vypadávání vlasů

Za vypadáváním vlasů se skrývají různé příčiny. Například i nedostatek minerálů a vitamínů, užívané léky, hormony či dokonce nošení příliš upjatých účesů. Jako prevence vypadávání vlasů mohou sloužit různé metody – například správná péče o vlasy, správný jídelníček, schopnost zpracovat a odbourat stres, také testy na řídnutí a ztenčování vlasů nebo léčba pod dohledem lékaře.

Správná péče o vlasy jako prevence vypadávání vlasů

Vystavování vlasů častému a neustálému zahřívání v rámci různých procedur na úpravu vlasů se vůbec nedoporučuje. Je vhodné minimalizovat používání fénů, kulem či žehliček na vlasy. Vlasy pak budou déle zdravé a bez poškození. Také je třeba se vyvarovat příliš tuhým účesům a těsným gumičkám, aby vlasy nepadaly kvůli tahu.

Zdravá strava jako prevence vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů lze zpomalit zdravým stravováním. Jídelníček by měl obsahovat mnoho ovoce a zeleniny – tak jak prospívají celkovému zdraví, prospívají i zdraví vlasů. Pro zdravé vlasy jsou vhodné potraviny obsahující železo, bílkoviny, vitamín C, omega-3 nenasycené mastné kyseliny, biotin a zinek. Právě tyto pomohou s prevencí či minimalizací vypadávání vlasů. Pokud se člověk obává vypadávání vlasů, měl by se vyhnout takovým jídlům, které brzdí růst vlasů. Sem patří například nízkokalorické tekuté diety či syrové vaječné bílky.

Zvládání stresu jako prevence vypadávání vlasů

Stres ničí celé tělo, tedy i vlasy. Techniky zvládání stresu v rámci prevence vypadávání vlasů zahrnují dostatek spánku a pravidelný pohyb či cvičení. Dostatečný a kvalitní spánek umožňuje tělu zregenerovat se. Pravidelné cvičení je vhodné stejně jako různé jiné metody odbourávání stresu. Fyzická aktivita podporuje lepší přísun krve a kyslíku do všech částí těla, včetně vlasové pokožky. Pokud věci přeháníte či příliš prožíváte, může být právě vypadávání vlasů jedním z prvních signálů, kterým tělo upozorňuje na problém.

Kontrola řídnutí vlasů jako prevence vypadávání vlasů

Test tahem je jedním z indikátorů, který napoví, zda člověk trpí nebo netrpí na vypadávání vlasů. Lékaře třeba navštívit okamžitě, jak si všimnete, že přicházíte o více vlasů než je normální a běžné. Lékař může překontrolovat štítnou žlázu, zkontrolovat vlasy samotné, případně provede biopsii kůže.

Jak se provádí test tahem?

Vezměte pramen vlasů, tedy 40-60 vlasů, zachyťte mezi palcem a ukazovákem. Pevne potáhněte. V telogenní fázi je vždy 10% vlasů, proto 4-6 vypadlých vlasů je v pořádku. Pokud vypadne šesť a více vlasů, můžete mít problém s vypadáváním vlasů.

Medicínská léčba

Z lékařské perspektivy se na léčbu vypadávání vlasů využívá minoxidil a finasterid. V obou případech je třeba počkat alespoň rok, dokud začnou být výsledky viditelné. Z domácích prostředků je mnohokrát doporučený vaječný olej (dělá se z vaječných žloutků). Nejen jako prevence vypadávání vlasů, ale také jako ošetření lupů, hydratace vlasové pokožky a podpora růstu nových vlasů. Alopecia areata lze také léčit pomocí steroidních krémů či kortikosteroidů.

Zdroje: